Home Page

Colonel Sir Donald Matheson
Royal Engineer Volunteers

by
Lieutenant Colonel Edward De Santis 2008

Outline of Service

1865: Appointed Honorary Colonel of the 1st Lanarkshire Volunteer Engineers with headquarters at 115 Campbell Street, Glasgow.

1881: Awarded the C.B. (Civil)

1887: Awarded the K.C.B. (Civil)

25 November 1888: Honorary Colonel of the 1st Lanarkshire Volunteer Engineers with headquarters at 4 Albany Place, Glasgow

22 November 1892: Awarded the Volunteer Decoration.

1890: Appointed Colonel Commandant of the Clyde Volunteer Infantry Brigade.

18 March 1893: Relinquished position as Honorary Colonel of the 1st Lanarkshire Volunteer Engineers.

6 March 1901: Date of death.

REFERENCE:

Who Was Who, 1897-1916.