Home Page

Major D.K. Hopkyns
Royal Engineers

by
Lieutenant Colonel Edward De Santis 2008

Outline of Service

1894-1902: Attended Merchant Taylor School.

1902: Matriculated at Oxford University, Pembroke College.

Graduated with a Master of Arts Degree.

24 November 1914: Commissioned a Temporary 2nd Lieutenant in the Royal Engineer.

March 1915: Improvised the Base Depot Office on board the Dunluce Castle.

26 June 1915: Promoted to the rank of Lieutenant.

Served in the Royal Engineer Postal Section in Salonika during 1915 to 1916.

1 September 1916: Promoted to the rank of Captain.

Served in the Royal Engineer Postal Section in France during 1916 to 1918.

14 December 1917: Mentioned in despatches.

21 February 1918: Promoted to the rank of Major.

Served in the Royal Engineer Postal Section in Italy during 1918 to 1919.

Mentioned in despatches in 1918.

5 June 1919: Mentioned in despatches for service in Salonika.

May 1920: Demobilized.

REFERENCES:
1. Monthly Army List, February 1915.
2. Army List, 1919.
3. Merchant Taylor School Register.